Szkoła nie marnuje

Przez kilka miesięcy  uczniowie klasy 7a wraz z wychowawcą brali udział w projekcie  Szkoła nie marnuje. Zostali ambasadorami szanowania żywności   w naszej placówce. Celem akcji jest ograniczenie jej  marnowania  w szkole , a także wykształcenie wśród społeczności szkolnej poczucia szacunku do jedzenia i do osób ją wytwarzających. Najpierw  oni sami uczestniczyli w cyklu warsztatów , na których  zostali zapoznani  z problemem, a potem  podjęli działania. Pracy było wiele. Podzielili się na 4 zespoły. Każdy miał inne zadanie.
Zespół 1 zrobił ulotki dla rodziców, które miały na celu przekazanie dorosłym jak można ułatwić dziecku zjadanie wszystkiego ze śniadaniówki. Wydrukowane zostawili dla opiekunów w szatni, żeby się mogli z nimi zapoznać i zabrać ze sobą do domu.
Zespół 2 przeprowadził lekcje z klasami 0-3 na temat niemarnowania żywności. Przygotował i przedstawił prezentację. Podpowiedział im co wszyscy możemy zrobić w szkole, aby jedzenie nie zostało wyrzucane. Zainteresowanie tematem było duże. Dla urozmaicenia spotkania siódmoklasiści czytali młodszym kolegom bajkę o niemarnowaniu jedzenia.
Zespół 3 miał wybrać miejsce w szkole, gdzie będzie można odkładać swoje niechciane kanapki i w ten prosty sposób dzielić się nimi z innymi, zamiast je wyrzucać. Opiekunowie klas zostali poproszeni o wyznaczenie takiego miejsca
w swojej klasie.

 Zespół 4 zrobił ankiety dla wybranych klas 0-8, aby dowiedzieć się czego uczniowie najbardziej nie lubią w swoich kanapkach.
     W całej szkole zostały  rozwieszone plakaty, które przypominają całej społeczności szkolnej o tym, żeby nie wyrzucać jedzenia a ewentualnie dzielić się  nim z innymi. Wykonawcami pięknych prac są uczniowie ze świetlicy szkolnej i koła plastycznego  z klasy 3a, których realizujący projekt zaprosili do współpracy. Uczniowie klasy 7a zachęcają   do zapoznania się z ich treścią. Wiszą one na korytarzach wszystkich poziomów  i w szatni. Zaangażowani w realizacje  projektu uczniowie mają nadzieję, że w naszej szkole nie będziemy marnować  jedzenia tak bardzo jak wcześniej.
Słowa: Pomóżcie nam zmienić naszą szkołę! Pamiętajcie, nie marnujcie żywności! Dzielcie się nią z innymi! Planeta wam za to podziękuje to apel skierowany do całej społeczności szkolnej.

 

Zajęcia ewaluacyjne, które odbędą się  na początku nowego roku szkolnego pokażą czy udało się wykształcić wśród uczniów  naszej szkoły szacunek do jedzenia.

Podobne artykuły