Piknik historyczny z okazji 80 rocznicy Akcji pod Arsenałem

Z okazji 80 rocznicy Akcji pod Arsenałem, w naszej szkole odbył się rodzinny piknik historyczny. Grupa rekonstrukcyjna zgrupowania Radosław, która uczestniczyła w spotkaniu, przygotowała dla przybyłych wiele atrakcji. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia replik i pozbawionych cech bojowych oryginałów broni. Mogli wykonać postawę strzelecką i pod okiem instruktora wykonać rzut ćwiczebnym granatem. Sanitariuszki zaś pokazywały jak należy opatrzyć ranę, założyć opatrunek.  

Przybyli na piknik mieli okazję spróbować swoich sił w konkursie o szarych szeregach na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego pt.” Kamienie na szaniec”, mogli zagrać w gry planszowe i napisać kartkę do Powstańca. Sztafeta pokoleń ku czci żołnierzy poległych w Powstaniu Warszawskim wzbudziła wśród zebranych wiele emocji. Podczas pikniku odbył się kiermasz patriotyczny i licytacja książek z podpisami Powstańców. Cały dochód zostanie przekazany Stołecznemu Komitetowi opieki nad grobami poległych żołnierzy batalionu Zośka i Parasol. 

Mieliśmy także ogromna przyjemność spotkać się w murach naszej szkoły z niezwykłymi gośćmi. Odwiedzili nas Powstańcy: pan Janusz Maksymowicz „Jonasz”, pan Jan Witkowski „Jaś” , Leszek Żukowski ps. Antek, Henryk Ratyński z grupy Kampinos  AK, a także żołnierz batalionu Zośka pan Jakub Nowakowski ps. Tomek. 

Uczestnicy pikniku mieli okazję posłuchać relacji z tamtych wydarzeń. Nasi goście z przyjemnością odpowiadali na zadawane pytania. Dzielili się wspomnieniami na temat powstańczej rzeczywistości. Opowiadali o swoich najtrudniejszych i najradośniejszych chwilach w czasie Powstania Warszawskiego. 

Wspólny śpiew piosenek powstańczych i rozmowy z Powstańcami na długo pozostaną w naszej pamięci. 

 

Podobne artykuły