Niezwykła lekcja historii

5 października uczniowie klas ósmych z wychowawczyniami wybrali się do Muzeum Miejsca Pamięci w Palmirach. Podczas zajęć obejrzeli wystawę stałą i poznali wybrane wątki II wojny światowej związane z rejonem Puszczy Kampinoskiej. Prześledzili wydarzenia rozgrywające się w tym miejscu: wrzesień 1939r., zbrodnię palmirską, powstanie warszawskie i powojenne ekshumacje. Przy wsparciu edukatora muzealnego uczniowie przeanalizowali fotografie oraz oryginalne dokumenty- meldunki, grypsy i mapy. Mogli tez zobaczyć pamiątki po straconych, znalezione podczas ekshumacji zwłok. Duże wrażenie zrobił na uczniach Cmentarz-Mauzoleum. Przy grobie zamordowanego tu olimpijczyka Janusza Kusocińskiego został zapalony, na znak pamięci, symboliczny znicz. Przy pomocy prowadzącej zajęcia jeden z uczniów klasy 8a znalazł grób swojego pradziadka. Dla uczniów była to niezwykła lekcja historii w terenie. Wspomnienia o ofiarach potajemnych niemieckich egzekucji zapisała się w ich pamięci i przetrwa długie lata.

Podobne artykuły