Historyczna przeszłość dzielnicy Wola

20 czerwca klasa 6a z wychowawczynią, panią Jagodą Walewską, i nauczycielem historii, panią Anetą Kruk, wyruszyli szlakiem pomników upamiętniających  rzeź mieszkańców Woli. To był kolejny element projektu „Bliżej historii”. To niezwykłe spotkanie z wojenną przeszłością rozpoczęli od Pomnika Ofiar Rzezi Woli. Następnie dotarli do Placu Męczenników Warszawskiej Woli przy ul. Karolkowej 49. Liczba 50 000 zamordowanych w sierpniu 1944 zrobiła na nich ogromne wrażenie.   Następnie dotarli do miejsca , gdzie toczyły się ciężkie walki o Pałacyk Michlera i Młyny. Teraz to miejsce upamiętnia symboliczny głaz. Na każdym kroku uczniowie znajdowali symboliczne krwawe ślady przeszłości. Tuż przy obecnym Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej 26,  do którego doszli w następnej kolejności, obejrzeli Głaz Powstańczej Służby Zdrowia 1944r., poświęcony pamięci pracowników i chorych Szpitala Wolskiego rozstrzelanych tam 5 sierpnia 1944r. Z oddali mogli też odnaleźć symbole nawiązujące do historii Woli, znajdujące się na muralu jednego z okolicznych bloków. Na murach kościoła św. Wawrzyńca przy ul. Wolskiej odszukali tablicę z nazwiskami pomordowanych. Niedaleko znaleźli też zbiorową mogiłę z 1944r. oraz miejsce śmierci generała Sowińskiego. Wędrówkę po miejscach pamięci uczniowie zakończyli na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Z przerażeniem odczytali na jednej z tablic, że najmłodsza cywilna ofiara tamtych czasów miała tylko 2 dni. Z szacunkiem obejrzeli też tablicę poświęconą harcerzom Szarych Szeregów. Historyczna przeszłość dzielnicy Wola wyrażona w tysiącach zamordowanych wprawiła ich w zadumę. Takie niecodzienne dotknięcie historii dotarło do ich świadomości w zupełnie inny sposób niż informacje zapisane w podręczniku. Konkretne nazwiska pomordowanych, nazwy ulic, na których walczono o życie, a po których uczniowie przemieszczają się dziś, pomniki, które to wszystko upamietniają  stały się dla nich świadectwem okrucieństwa tamtych czasów.

Podobne artykuły