Edukacyjny spacer po okolicy

 Uczniowie klasy 6a wraz z wychowawczynią  wybrali się 15 czerwca na spacer edukacyjny po dzielnicy żydowskiej w ramach projektu „Bliżej historii”. Ich wspaniałym przewodnikiem była nauczycielka historii- pani Aneta Kruk. Każdy uczeń otrzymał kartę zadań, którą uzupełniał docierając do kolejnego ważnego miejsca związanego z zagładą Żydów. Uczniowie rozpoczęli spacer od pomnika Umschlagplatz – miejsca koncentracji Żydów przed wywózką z getta (ul. Stawki 10). Potem ruszyli do Kopca Powstańców Warszawskiego Getta. Tam usłyszeli, że w ruinach bunkra przy ulicy Miłej 18, spoczywają członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej z Mordechajem Anielewiczem na czele. Był to największy bunkier w getcie, poniosło w nim śmierć ponad stu powstańców. Następnie udali się na dziedziniec Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie obejrzeli Pomnik Bohaterów Getta, który  upamiętnia mieszkańców getta warszawskiego. Dotarli  też do ławeczki Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Uczniowie cały czas poruszali się po terenie byłego getta żydowskiego. Idąc w kierunku kładki przy ul. Chłodnej  mieli możliwość obejrzeć kamienicę pod zegarem, gdzie w tamtych strasznych czasach w mieszkaniu na pierwszym piętrze mieszkał prezes warszawskiego Judenratu Adam Czerniaków. Spacerując dalej dotarli do miejsca upamiętnienia Archiwum Ringelbluma. Po drodze p. Kruk zwracała im uwagę na wiele tablic upamiętniających miejsca kaźni Żydów. Na zakończenie spaceru zatrzymali się przy tablicach upamiętniających zdobycie Gęsiówki. Spacerując, uczniowie w niezwykły sposób dotykali historii. Przekonali się, że w Warszawie historia jest na wyciągnięcie ręki. Na każdym kroku czuli jej obecność. Spacer był niezwykłą i przyjemną lekcją historii w plenerze.

Podobne artykuły