Dźwięki przyjazne i nieprzyjazne.

Dźwięki mogą być odczuwane jako przyjemne, mniej przyjemne, a nawet niekiedy mogą przeszkadzać i drażnić. Występujące w środowisku dźwięki niepożądane nazywamy hałasem. Wywiera on niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i świat zwierzęcy. Najbardziej uciążliwymi źródłami hałasu są trasy drogowe, kolejowe, lotnicze, centra handlowe itp. Hałas powstaje także w czasie zabawy, krzyki utrudniają życie innym. Powoduje on u człowieka szybkie zmęczenie, bóle i zawroty głowy, bezsenność, utrudnia uwagę, powoduje stresy, człowiek staje się nerwowy,

a niekiedy traci słuch. Aby uniknąć hałasu musimy z nim walczyć. Natężenie hałasu można mierzyć urządzeniem, które nazywa się fonometr. Jednostką natężenia hałasu jest decybel. Hałas powyżej 90 decybeli jest szkodliwy dla zdrowia.

 

W jaki sposób postępować, aby nie przekraczać norm bezpiecznych dla zdrowia?

 

Odpowiedzi na pytanie szukali uczniowie klasy 1a podczas zajęć przygotowanych przez nauczyciela fizyki p. Barbarę Kończyk.

Podobne artykuły